Troas Beach Hotel, Kuzey Ege Bölgesinin en güzel konumuna sahip. Yakın mesafede zengin tarih, turistik keşif, gezi ve hoşça vakit geçirme noktaları sizleri bekliyor.

Tavaklı’ya en yakın önemli yerleşim merkezi Çanakkale. Çanakkale’nin tarihi ve kültürel değerleri, bölgeye İstanbul’dan bağlantı noktası olması ve yenilenen şık havalimanı ona ilk ilgi merkezi olma hakkını veriyor. Çanakkale’den Troas Beach, arabayla 1 saat 10 dakika. 

 

Tarihi Truva Antik Kenti (50 dk), Alexandria Troas Antik Kenti (20 dk) Gülpınar Apollon Smintheus Tapınağı ve Ören Yeri, (15 dk), Babakale kalesi ve balıkçı limanı (30 dk),Assos Antik Limanı ve Kenti (45 dk), Bayramiç Kazdağları Doğal Parkı (1 saat), Geyikli (20 dk)ve Bozcaada (Geyikli Feribot iskelesinden 30 dk), Troas Beach’e karayolu uzaklıklarıyla birlikte bölgenin diğer ilgi, tarih, kültür ve merak merkezleri…

 

Tarih ve Çevre

Anadolu’nun En Büyük Antik Kenti: Alexandreia Troas

Alexandria Troas M.Ö. 4. yüzyılın sonlarında İskenderin haleflerinden Kral Antigonos tarafından kurulmuştur. Liman kapasitesinin büyüklüğü nedeniyle Anadolu'nun en büyük kenti olmuştur. Günümüzde görülmeye değer kalıntılar arasında ; yapay liman, su kemerleri ve dor düzenindeki tapınak yer almaktadır. Geyikli'nin hemen güneyinde bulunan kalıntılar otelimize 7 km dir. burada şifalı sularından halen faydalanılabilen birde kaplıca bulunmaktadır

Homeros’un Aşkı : Truva (Troia)

Büyük Truva savaşına sahne olan kent, iki kıtanın (Asya ve Avrupa) ve iki büyük denizin (Ege ve Karadeniz) kesiştiği stratejik ve jeopolitik açıdan önemli konumu nedeniyle M.Ö. 2500 yıllarından başlayarak 3000 yıl boyunca değişik kavimlarin yerleşim alanı olmuştur. Halen kazıların ve müze çalışmalarının devam ettiği kentin bize uzaklığı 40 km dir. 

Apollon’un Tapınağı : Gülpınar Smintheion

Gülpınar beldesinde yer alan İON düzenindeki tapınağa mesafemiz 20 km dir. Müzeye çevrilen eski zeytinyağı fabrikasında tapınaktan çıkan eserler segilenmektedir.

Bozcaada: Şarabın ve mavinin vatanı

Otelimize 8 km uzaklıkta bulunan Geyikli iskelesinden düzenli kalkan feribotlarla Bozcaada’ya 30 dakikada gidebilirsiniz. Özellikle yaz  aylarında yapılan bağbozumu ve şarap tadım festivalleri adanın yoğun turist almasına neden olmaktadır.

Aristoteles’in Limanı : Assos

Behramkale Köyü şirin taş evleri ve Midilli manzarası ile görülmeye değer. Köyün hemen yanındaki Assos antik kenti, ünlü filozof Aristoteles’in de yaşamış olduğu ve felsefe okulunu kurduğu yerleşim yeridir. Behramkale’nin alt tarafında bulunan antik limanda cafe-restaurantlar bulunmaktadır. Otelimize uzaklığı 35 km dir.

Tanrıların Dağı: Kaz (İda) Dağı

Tarihin, mitolojinin hüküm sürdüğü İda Dağları, bozulmamış doğası ve endemik bitki ve hayvan türleri ile bölgenin oksijen deposudur. Büyük bir bölümü milli park olan bölgede şelalelerin süslediği birçok mesire yeri vardır. yaklaşık mesafemiz 60 km dir.